2017. július 11., kedd

Problémák a lótusz ültetőföldjével

Többen jelezték, hogy a szépen kikelt magoncok átültetés után nem fejlődnek. Két problémát lehetett azonosítani:
  1. Kereskedelemben kapható akvárium talaj használata. Alapvetően nem lótusznak való. Az akvárium talaj előkészítése szakértelmet kíván. Lásd Nigro blogbejegyzését. További probléma, hogy a megvásárolt talaj a műanyag zsákjában bepálik és kibontás után érezhetően büdös, ilyen talajt semmi körülmények között ne használjunk.
  2. Kereskedelemben kapható agyagos talajok (kerti virágföld) túl sok olyan organikus adalékot tartalmaznak, mely (állandóan) felúszik a víz felszínére. Vízbe téve túlzottan lágy, nem ülepedő altalajt alkot. Ebben a magonc nem tud rendesen fejlődni. 
A lótusz az agyagos talajt kedveli. Külföldi lótusztenyésztők és kedvelők 60-80% agyag és 40-20% homok keverékét ajánlják. Ha a kertből kiemelt agyag nagyon vízzáró, akkor adjunk hozzá homokot és jól keverjük el. Ennek egyik praktikus módja az agyag kiszárítása (1-2 nap) majd összetörése, s ekkor adjuk hozzá a homokot. A bekevert talaj nedvesítve ültetésre használható.

Bár a lótusz átültetése tavasszal a legideálisabb, de óvatosan a leveles lótusz is átültethető bármikor. A nem fejlődő növényeknél az átültetés indokolt. Csak arra kell vigyázni, hogy a levélkezdemények ne kerüljenek a talajszint alá.

Ha a lótuszmagonc jó földbe kerül 2-5 nap alatt gyors fejlődésnek indul.

1 megjegyzés: