Egyre több Unknown megjegyzés érkezik különböző posztjaimra. Válaszomat mindig oda írtam. Nem kapok visszajelzést, hogy a kérdező olvasta vagy sem. Ezért úgy döntöttem, hogy itt összegyűjtve is közreadom a közérdekű kérdéseket és válaszaimat a kérdezők keresztnévvel. Remélem hasznos lesz, tekintettel arra, hogy a legtöbb kérdés mások számára is érdekes lehet.
Tünde írja. 2020.06.26.
Olyan kérdésem lenne hogy milyen földbe kell a magokat elültetni??? 5 db magom van, mekkora edény kell nekik hogy jól elférjenek egymás mellet?
Most éppen a szobában az akváriumban fejlődnek a magok lassan mindnek van olyan gyökérzete, hogy ki lehet ültetni.
Olyan kérdésem lenne hogy milyen földbe kell a magokat elültetni??? 5 db magom van, mekkora edény kell nekik hogy jól elférjenek egymás mellet?
Most éppen a szobában az akváriumban fejlődnek a magok lassan mindnek van olyan gyökérzete, hogy ki lehet ültetni.
Válasz: Agyagos talajt válasszunk, melyet szitáljunk át 5 mm-es rostán, utána vízzel feltöltve teljesen lágy lesz. Öntsük le a vizet a talajról, A behelyezés és benyomkodás után érdemes egy kavicsot a mag tetejére tenni, majd még 2-3 cm vizes agyaggal fedjük be a gyökeret. Utána óvatosan feltölteni.
Kerti föld is megfelel, ha agyagos. Védőkesztyű használata mindenképpen ajánlott. Érdemes beültetéskor a magoncot középre vagy a kicsit a szélére úgy pozicionálni, hogy a futószárnak legyen bőven helye. A növekedés gyorsan megindul az edényben. A futószár a földben körbe fog futni és nyár végére sok levelet ereszt, fajtafüggően 6-12 cm-ként.
Edény. Ha végleges ültetésben gondolkozik, akkor a dézsa a legmegfelelőbb. Öt magonc egy dézsában túl sok, legalább két dézsát használjon. Bővebben: https://lotuszmag.blogspot.com/2015/08/magkeltetes-kanikulaban.html
Marika írja 2020.04.14.
Ez évben kezdtem el foglalkozni lótusz virág mag neveléssel, ki is hajtott kb. 5~6 cm hosszú, de nem ereszt még gyökeret. Szeretnék Öntől kérni útmutatót.
Kedves Marika!
A lótuszmagonc kikelés után levelet ereszt, majd pár nap múltával egy második levél is növekedni kezd. A gyökér általában a 6-9. napon jelenik meg - a maghéjból kinőtt száron - sokszor a torokban vagy néhány milliméterre a maghéjtól. Az erőteljes gyökérképződés (a hőmérséklet függvényében 8-16 nap) következik be. Ha gyenge a magonc, akkor érdemes óvatosan a maghéjat továbbnyitni vagy lebontani. Fontos a napi vízcsere, és ha nyálkás, akkor annak lemosása. Tanácsadáshoz egy fénykép mindig nagy segítség!
László írja 2020.03.24.
Olyan problémám van hogy 10-12 magból kb 3-4 db beindult, de nem tudom hol a hiba a többinél, esetleg rosszul reszelem meg a magházat vagy valami más probléma lehet? A másik kérdésem a megindult magok amik kicsiráztak kb 10-12cm-es zöld hajtásai vannak de gyökérzetet sehol nem látok, az később alakul ki?
Kedves László!
A legvalószínűbb okok a gyenge csírázásra:
1. márciusban még hideg van és a magok csirázásának a 25 fok feletti hőmérséklet az ideális. Éjjelre se hűljön le!
2. csírázásképtelen a mag.
3. magházat nem sikerült kinyitni. A vízbe dobott csíraképes és jól megnyitott mag másnapra már láthatóan megduzzad. A meg nem duzzadt magokat vegyük ki, vizsgáljuk meg, s kell a hártyát késsel vakargatva szakítsuk fel.
Gyökér a 6-12. napon kezd növekedni, ez fajta függő. Egy fotó a megnyílt magról sokat segítene.
Üdvözlettel Sándor
Ági, Szabolcs és a többiek kérdezik
Szeretnék lótusz virágot nevelni. Honnét tudnék magot vásárolni hozzá? Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Szabolcs
Kedves Ági, Szabolcs és a Többi érdeklődő! Idén is kaptam magokat japán barátomtól, nem nagy mennyiségben, amíg tart a készlet 5 fajtából 2-2 szemet tudok küldeni.
Legyen szíves írjon egy üzenetet a sandor4u kukac gmail.com címre és válaszolok.
Üdvözlettel Sándor
Név nélküli kérdés 2020.02.08.
Jó napot kívánok !
Nagyon érdekesnek tűnnek ezek a bloggok, mert én is idén először szeretnék lótusszal próbálkozni.
Az én kérdésem az lenne, hogy ha március elején/közepén kerül sor a magok csíráztatására, akkor lehet-e bent tartani, amíg az idő megfelelően felmelegszik a kiültetésre, és ha igen, akkor mekkora edényben kéne tartani őket?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Kedves Érdeklődő!
A keltetés lényege, hogy az előkészített magot azonnal érdemes 25-28 fokos vízbe tenni, és utána is folyamatosan melegen tartani. Márciusban, jó odafigyeléssel már sikerrel lehet próbálkozni. Mivel fénykedvelő a lótusz, ha lehet napos helyre tegye.
A magoncok gyorsan nőnek, ezért ha eléri a jól kifejlett gyökeres állapotot, akkor talajos nevelő edénybe át kell ültetni, s onnan talajjal együtt átültethető.
Május előtt a szabadba kivitt magoncok csak szenvedni fognak. Én a fagyos szentek után pakolom ki a kertbe a lótuszaimat.
Üdvözlettel Sándor