2020. március 26., csütörtök

Unknown kérdezőknek

Egyre több Unknown megjegyzés érkezik különböző posztjaimra. Válaszomat mindig oda írtam. Nem kapok visszajelzést, hogy a kérdező olvasta vagy sem. Ezért úgy döntöttem, hogy itt összegyűjtve is közreadom a közérdekű kérdéseket és válaszaimat a kérdezők keresztnévvel. Remélem hasznos lesz, tekintettel arra, hogy a legtöbb kérdés mások számára is érdekes lehet.

Tünde írja. 2020.06.26.
Olyan kérdésem lenne hogy milyen földbe kell a magokat elültetni??? 5 db magom van, mekkora edény kell nekik hogy jól elférjenek egymás mellet?
Most éppen a szobában az akváriumban fejlődnek a magok lassan mindnek van olyan gyökérzete, hogy ki lehet ültetni.
Válasz: Agyagos talajt válasszunk, melyet szitáljunk át 5 mm-es rostán, utána vízzel feltöltve teljesen lágy lesz. Öntsük le a vizet a talajról, A behelyezés és benyomkodás után érdemes egy kavicsot a mag tetejére tenni, majd még 2-3 cm vizes agyaggal fedjük be a gyökeret. Utána óvatosan feltölteni.
Kerti föld is megfelel, ha agyagos. Védőkesztyű használata mindenképpen ajánlott. Érdemes beültetéskor a magoncot középre vagy a kicsit a szélére úgy pozicionálni, hogy a futószárnak legyen bőven helye. A növekedés gyorsan megindul az edényben. A futószár a földben körbe fog futni és nyár végére sok levelet ereszt, fajtafüggően 6-12 cm-ként.
Edény. Ha végleges ültetésben gondolkozik, akkor a dézsa a legmegfelelőbb. Öt magonc egy dézsában túl sok, legalább két dézsát használjon. Bővebben: https://lotuszmag.blogspot.com/2015/08/magkeltetes-kanikulaban.html 

Marika írja 2020.04.14.
Ez évben kezdtem el foglalkozni lótusz virág mag neveléssel, ki is hajtott kb. 5~6 cm hosszú, de nem ereszt még gyökeret. Szeretnék Öntől kérni útmutatót.

Kedves Marika!
A lótuszmagonc kikelés után levelet ereszt, majd pár nap múltával egy második levél is növekedni kezd. A gyökér általában a 6-9. napon jelenik meg - a maghéjból kinőtt száron - sokszor a torokban vagy néhány milliméterre a maghéjtól. Az erőteljes gyökérképződés (a hőmérséklet függvényében 8-16 nap) következik be. Ha gyenge a magonc, akkor érdemes óvatosan a maghéjat továbbnyitni vagy lebontani. Fontos a napi vízcsere, és ha nyálkás, akkor annak lemosása. Tanácsadáshoz egy fénykép mindig nagy segítség!

László írja 2020.03.24.
Olyan problémám van hogy 10-12 magból kb 3-4 db beindult, de nem tudom hol a hiba a többinél, esetleg rosszul reszelem meg a magházat vagy valami más probléma lehet? A másik kérdésem a megindult magok amik kicsiráztak kb 10-12cm-es zöld hajtásai vannak de gyökérzetet sehol nem látok, az később alakul ki?

Kedves László!
A legvalószínűbb okok a gyenge csírázásra:
1. márciusban még hideg van és a magok csirázásának a 25 fok feletti hőmérséklet az ideális. Éjjelre se hűljön le!
2. csírázásképtelen a mag.
3. magházat nem sikerült kinyitni. A vízbe dobott csíraképes és jól megnyitott mag másnapra már láthatóan megduzzad. A meg nem duzzadt magokat vegyük ki, vizsgáljuk meg, s kell a hártyát késsel vakargatva szakítsuk fel.
Gyökér a 6-12. napon kezd növekedni, ez fajta függő. Egy fotó a megnyílt magról sokat segítene.
Üdvözlettel Sándor

Ági, Szabolcs és a többiek kérdezik
Szeretnék lótusz virágot nevelni. Honnét tudnék magot vásárolni hozzá? Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Szabolcs

Kedves Ági, Szabolcs és a Többi érdeklődő! Idén is kaptam magokat japán barátomtól, nem nagy mennyiségben, amíg tart a készlet 5 fajtából 2-2 szemet tudok küldeni.
Legyen szíves írjon egy üzenetet a sandor4u kukac gmail.com címre és válaszolok.
Üdvözlettel Sándor

Név nélküli kérdés 2020.02.08.
Jó napot kívánok !
Nagyon érdekesnek tűnnek ezek a bloggok, mert én is idén először szeretnék lótusszal próbálkozni.
Az én kérdésem az lenne, hogy ha március elején/közepén kerül sor a magok csíráztatására, akkor lehet-e bent tartani, amíg az idő megfelelően felmelegszik a kiültetésre, és ha igen, akkor mekkora edényben kéne tartani őket?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Kedves Érdeklődő!
A keltetés lényege, hogy az előkészített magot azonnal érdemes 25-28 fokos vízbe tenni, és utána is folyamatosan melegen tartani. Márciusban, jó odafigyeléssel már sikerrel lehet próbálkozni. Mivel fénykedvelő a lótusz, ha lehet napos helyre tegye.
A magoncok gyorsan nőnek, ezért ha eléri a jól kifejlett gyökeres állapotot, akkor talajos nevelő edénybe át kell ültetni, s onnan talajjal együtt átültethető.
Május előtt a szabadba kivitt magoncok csak szenvedni fognak. Én a fagyos szentek után pakolom ki a kertbe a lótuszaimat.
Üdvözlettel Sándor

3 megjegyzés:

  1. Kedves Sándor, Az ééven kezdtem el foglalkozni lótusz virág mag neveléssel, ki is hajtott kb.5,6 cm hosszu, de nem ereszt még gyükeret szeretnék Öntől kérni utmutatót. Előre is köszönöm.

    Kocsisné Marika

    Üdvözlettel Kocsisné Marika

    VálaszTörlés
  2. Kedves Sándor!
    Gyönyörűen kikeltek a lótuszmagok, már levélkéjük, gyökerük is van. Hamarosan elültetem. A kérdésem az, hogy nincs még hideg ahhoz, hogy kint legyenek? Kell tápoldatozni? Valahol olvastam a blogban, hogy nem szabad, máshol pedig, hogy kell a tápoldat. Valaki azt írta, hogy jó az orchidea tápoldat. Tényleg jó? Nyáron a napon, nem melegszik fel túlzottan a víz?
    Előre is köszönöm a válaszokat! Gabriella

    VálaszTörlés
  3. Kedves Sándor!
    Olyan kérdésem lenne hogy milyen földbe kell a magokat elültetni??? 5 db magok van mekkora edény kell nekik hogy jól elférjenek egymás mellet?
    Most éppen a szobában az akváriumban fejlődnek a magok lassan mindnek van olyan gyökérzete, hogy ki lehet.
    ültetni.

    VálaszTörlés